Historia rasy

Mastify hiszpańskie wywodzą się z Półwyspu Iberyjskiego, gdzie od lat cieszą się niegasnącą sławą. Specjaliści datują, że rasa może pochodzić nawet z I w. p.n.e., o czym świadczą wzmianki w tekstach Wergiliusza czy Apulejusza. Ze względu na historyczne uwarunkowania terenów, od zawsze prym wiodło tam wszelkiego rodzaju rolnictwo i to właśnie ta rasa od samego początku była wykorzystywana jako opiekun stada. Nie zważywszy na pogodę, porę roku czy wysokość terenu – w każdym z warunków mastif bezproblemowo się odnajdywał. To właśnie dzięki ogromnej odwadze i skuteczności podczas stania na straży, rasa ta zaskarbiła sobie ogromną sympatię wśród Hiszpanów, a nawet i samego króla Wizygotów. Eurico w 504 r. n.e. wprowadził dekret, który zawierał pierwszy regulamin dotyczący samych mastifów, co tylko podkreśla ich znaczącą pozycję w tym kraju. Ten pies pracujący ogromny przełom przeżył na początku XX wieku, gdy ogromną popularność zyskały wystawy psów. Nie lada wyczynem było zmienić zakorzenione od lat myślenie, że mastify hiszpańskie to psy tylko i wyłącznie spełniające się u boku stada i zachęcić właścicieli do wzięcia udziału w wystawach. Obecnie rasa ta znacznie zyskuje na popularności.

Charakter psa

Ze względu na to, że mastif hiszpański usposobienie do pracy i umiejętność stróżowania wypracował na przestrzeni lat, jest z natury bardzo czujnym psem. Pomimo statusu „psa obronnego” nigdy nie zaatakuje bez powodu, będzie próbował najpierw spłoszyć nieproszonego gościa swoją postawą oraz donośnym tonem głosu. Warto podkreślić, że psy te wykazują się ogromną lojalnością i oddaniem wobec swojego właściciela, nie mają również problemu z obcowaniem z dziećmi czy mniejszymi od siebie zwierzętami. Mastif hiszpański jest bardzo honorowy i dostojny, stawia dobro swojego pana i ochronę jego dobytku na pierwszym miejscu. Mastify nie wymagają dużo ruchu – same potrafią oszacować, ile energii powinny spożytkować na spacer, a ile zmagazynować na wypadek nagłego ataku. Ich ogromną zaletą jest to, że nigdy nie szczekają bez powodu. W skrócie są to psy łagodne dla właścicieli, a zarazem stanowcze dla intruzów.

Wygląd

Mastify to bardzo duże i umięśnione psy, pochodzące z rodziny molosów. Dorosłe osobniki osiągają nawet do 120 kilogramów. Jest to jedna z największych ras na świecie. Ich minimalny wzrost to odpowiednio 80 cm samiec i 75 cm suka. Istotne jest, by ich sylwetka była proporcjonalna. Najważniejszym elementem wyglądu psów jest ich głowa, która jest bardzo masywna. Psy występują w różnej maści, jednak najbardziej pożądane z nich to płowy, rdzawy, czarny oraz o umaszczeniu pręgowanym. Sama sierść nie wymaga specjalnej pielęgnacji.

Dla kogo mastify są idealnymi towarzyszami?

Masitf hiszpański to idealny pies dla osób, które posiadają dom czy dobytek, o który już więcej nie będą musieli się troszczyć. Ze względu na ogromną lojalność, psy wolą spędzać czas ze swoją ludzką rodziną, do której bardzo szybko się przywiązują, niż samotnie eksplorować tereny. Psy te nie potrzebują dużo ruchu i uwagi, można powiedzieć, że są samowystarczalne, jednak jak każda żywa istota, potrzebują sporo miłości. Świetnie funkcjonują w domu pełnym dzieci i innych zwierząt.

Wzorzec rasy

Klasyfikacja FCI: grupa 2.2 molosy typu górskiego
Dolna granica wzrostu: 77 cm samiec i 72 cm suka
Umięśniona, proporcjonalna sylwetka
Gruba luźna skóra, szczególnie w okolicy szyi
Masywna sporej wielkości głowa, z jednocześnie małymi oczami

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami.